DX54D horganyzott acél
A DX54D lemezlemezt tüzihorganyzási-eljárással állítják elő. A cink rétegezi az acél kohászati felületét, amikor az olvadt fémbe merül. Ez a korróziómentes-tiszta, száraz felület lehetővé teszi bármilyen munka elvégzését. Ezután a hegesztési varrat a levegőben marad, hogy megakadályozza a túlmelegedést, és a papír gyors lehűtése érdekében a gumibetéteket leengedik vagy kihelyezik. Ez a technika nem rontja az anyag alakíthatóságát, de még hasznosabbá teszi a különböző helyzetekben.
Tulajdonságok a DIN EN szerint 10 346
Acél típusú
| Rövid megnevezés | VDA239-100* | Felületkezelés | Anyagszám |
| DX54D | CR3 | +Z,+ZA | 1.0952 |
| DX54D | CR3 | +ZF,+ZM | 1.0952 |
| DX54D | - | +AZ | 1.0952 |
| DX54D | CR3 | +AS | 1.0952 |
* Összehasonlító minőség, ezért a DIN EN értékektől kisebb eltérések lehetségesek
DX54D|1.0952: Mechanikai tulajdonságok (keresztirányú)
| Termőerő1)Re MPa max. | Szakítószilárdság Rm MPa | Megnyúlás at2)törés A80 % min. | Anizotrópia r90 perc. | Nyújtási keményedési kitevő n90 min. |
| 120–220 | 260–350 | 36 | 1.64) | 0.18 |
| 120–220 | 260–350 | 34 | 1.44) | 0.18 |
| 120–220 | 260–350 | 36 | - | - |
| 120–220 | 260–350 | 34 | 1.44)5) | 0.185) |
DX54D|1.0952: Kémiai összetétel (hőanalízis)
| Tömegszázalék max. | |||||
| C | Si | Mn | P | S | Ti |
| 0.12 | 0.50 | 0.60 | 0.10 | 0.045 | 0.30 |

A forró-horganyzási folyamat
Az acélt tűzihorganyzásban olvadt cinkbe merítik, így védőbevonatot képeznek. A továbblépés előtt az acél felületét megtisztítom, mert ez lehetővé tenné a két felület, a horgany és a bevonatos acél egyesítését. Megfelelő bevonattal az acélt hagyjuk kihűlni, majd megvizsgálom a bevonatot, hogy meggyőződjek arról, hogy az egész felületén jelentős mértékben horganyzott-e. Az így felvitt bevonat biztosítja, hogy az acél hasznosságát ne rontsa a rozsda vagy a repedés.
Minőségellenőrzés biztosítása a termelésben
A gyártási folyamatokban a szigorú minőségi szabványok birtoklása magában foglalja a következetes minőségi eljárási megközelítés elfogadását. Így az alábbiakban bemutatunk öt alapvető tényezőt, amelyek biztosítják a tűzihorganyzás folyamatának minőségellenőrzését-;
A felület előkészítése
Az acélfelület megfelelő tisztítása a különböző szakaszokban, mint például a zsírtalanítás, pácolás és folyósítás, lehetővé teszi az acél megfelelő cinkkel történő nedvesítését. A mérnöki gyakorlatban a bevonatokkal kapcsolatos panaszok több mint 20%-a a nem megfelelő felület-előkészítésből ered.
A fürdő hőmérsékletének szabályozása
Az olvadt cinkkel működő fürdő üzemi hőmérsékletének megfelelő szabályozása, amely általában 443 és 460 Celsius-fok között van, biztosítva van a bevonatréteg egyenletes vastagsága, és elkerülhető a hibák szükséges geometriája.
A rétegközi bevonat vastagságának ellenőrzése
A felvitt cinkbevonat mágneses vastagságmérőkkel történő időszakos ellenőrzése garantálja a kívánt tartósság eléréséhez szükséges ASTM előírásoknak való megfelelést. Az ajánlott bevonatvastagság 50 mikron (50 mikron) és 5,0 millihüvelyk (125 mikron) között változik, az acél céljától függően.
Nedvesség vizsgálata
Egy ilyen vizsgálat szükséges annak felméréséhez, hogy a cinkbevonat képes-e megnyúlni anélkül, hogy sérülést vagy leválást okozna.
Vizsga a végén
Egy képzett megfigyelő megvizsgálja a végterméket, keresve a konzisztenciát, a csöpögés bizonyítékát és általában a simaságot. A vizuális vizsgálat segít elkerülni a legtöbb felületi hibát, mielőtt az acélt további felhasználásra küldené; vagyis a hibák mintegy 90%-át ezzel a módszerrel észlelik.
Ezek a minőség-ellenőrzési eljárások biztosítják, hogy az előállított horganyzott acél hasznos legyen, és kielégítse az ügyfelek igényeit, többek között az ipari követelményeket; tehát a célnak megfelel.
|
Standard |
Fokozat |
C |
Si |
Mn |
P |
S |
Ti |
|
Forcold Forming Kínai szabvány |
DX51D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
DX52D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
|
DX53D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
|
DX54D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
|
DX56D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
|
DX57D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
|
Forcold Forming Japán szabvány |
SGCC |
0.15 |
0.50 |
0.80 |
0.050 |
0.030 |
0.025 |
|
SGCD1 |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.040 |
0.030 |
0.025 |
|
|
SGCD3 |
0.08 |
0.50 |
0.45 |
0.030 |
0.030 |
0.025 |
|
|
SGCD4 |
0.06 |
0.50 |
0.45 |
0.030 |
0.030 |
0.025 |
|
|
A szerkezethez Japán szabvány |
SGC340 |
0.25 |
0.50 |
1.70 |
0.200 |
0.035 |
0.025 |
|
SGC400 |
0.25 |
0.50 |
1.70 |
0.200 |
0.035 |
0.150 |
|
|
SGC490 |
0.30 |
0.50 |
2.00 |
0.200 |
0.035 |
0.025 |
|
|
SGC510 |
0.30 |
0.50 |
2.50 |
0.200 |
0.035 |
0.025 |
|
|
A szerkezethez AISI szabvány |
S220GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.025 |
|
S250GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.025 |
|
|
S280GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.025 |
|
|
S320GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.025 |
|
|
S350GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.150 |
|
|
S550GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.150 |
- Mechanikai tulajdonságok
|
Fokozat |
Hozamerősség MPa Nagyobb vagy egyenlő |
Szakítószilárdság MPa Nagyobb vagy egyenlő, mint |
Megnyúlás A% Nagyobb vagy egyenlő, mint |
|
DX51D Z/ZM/AZ/AM |
240-380 |
270-500 |
22 |
|
DX52D Z/ZM/AZ/AM |
140-300 |
270-420 |
26 |
|
DX53D Z/ZM/AZ/AM |
140-260 |
270-380 |
30 |
|
DX54D Z/ZM/AZ/AM |
120-220 |
260-350 |
36 |
|
S220GD Z/ZM/AM |
220 |
300 |
20 |
|
S250GD Z/ZM/AZ/AM |
250 |
330 |
19 |
|
S280GD Z/ZM/AM |
280 |
360 |
18 |
|
S300GD A/AM |
300 |
380 |
18 |
|
S320GD Z/ZM/AM |
320 |
390 |
17 |
|
S350GD Z/ZM/AZ/AM |
350 |
420 |
16 |
|
S450GD A/AM |
450 |
480 |
15 |
|
S550GD Z/ZM/AZ/AM |
550 |
550 |
- |

